Automehaničar

Zašto odabrati ovaj smjer?

AUTOMEHANIČAR

Automehaničar – zanimanje koje je uvijek aktuelno!

Zanimanje automehaničar jedno je od najatraktivnijih zanimanja za one koji vole automobile i koji žele brzo doći do zaposlenja poslije završetka srednje škole.

Zanimanje za koje nikad ne prestaje interes, zanimanje u kojem se stalno treba educirati jer je autoindustrija u stalnom razvoju i inovacijama, zanimanje koje možeš raditi samostalno ili sa ekipom, zanimanje namijenjeno vrijednim i talentovanim učenicima sposobnim za rješavanje problema i pronalaženje rješenja.

image (7)

Zašto odabrati ovaj smjer?

AUTOMEHANIČAR

Automehaničar – zanimanje koje je uvijek aktuelno!

image (7)

U školi se obavlja teoretska i praktična nastava za učenike I razreda, u radionicama koje su dobro opremljene i prilagođene ovom profilu.

Teoretska nastava sastoji se od opšteobrazovnih i stručnih predmeta, koji su neophodni za savladavanje samog posla.

Praktična nastava u II i III razredu odvija se u automehaničarskim radionicama i vodećim autoservisima, gdje učenici kroz praktičan rad primjenjuju znanje stečeno u školi.

Automehaničar popravlja i održava motorna vozila u servisnim i remontnim radionicama, servisima proizvođača automobila i u obrtničkim radionicama.

Osnovni posao automehaničara je da utvrdi i otkloni kvarove na motoru. Da bi to mogao dobro odraditi, potrebno je poznavanje dijelova i principa rada motora.

Prilikom servisiranja učenici uče provjeravati dijelove motora, podmazuju iste kako bi spriječili moguće kvarove. Također, pregledaju svjećice, temperaturu, nivo ulja, pritisak, kočioni mehanizam, podsisteme za paljenje, kao i elektriku.

Zahvaljujući dobroj praksi i stručnosti profesora kao i uslovima u kojima obavljaju praksu, naši učenici znaju ustanoviti razlog i otkloniti nedostatke rada motora u slobodnom hodu i u vožnji pod opterećenjem. Također, obavljaju poslove koji se odnose na djelimično održavanje karoserija, okvira kao i zaštitu od korozije.

Dosadašnja praksa je pokazala da su naši učenici veoma dobri radnici, sa dobrim stečenim znanjem u školi, tako da većina njih ostaje raditi i poslije završetka školovanja u istim radionicama ili servisima.

To je najveći razlog zašto upisati ovo zanimanje u našoj školi! Kvalitetna praksa, stručan profesorski kadar, dobro opremljene radionice u školi i mogućnost zaposlenja odmah po završetku školovanja.

Također, u  školi postoji i vertikalna prohodnost učenika, a to znači da ako prođu prvi razred sa minimalno vrlodobim (4,00) uspjehom i imaju primjerno vladanje, mogu nastaviti školovanje kao mašinski tehničari, u jednom od dva ponuđena smjera koja egzistiraju u našoj školi: mašinski tehničar konstruktor na računaru ili mašinski tehničar za kompjutersko upravljanje mašinama CNC.