Zašto odabrati zanimanje CNC-operater?

U današnje vrijeme, razvojem modernih tehnologija u proizvodnji, sve je veća potražnja za zanatlijama koji znaju isprogramirati i upravljati CNC-mašinama. Danas su u Bosni i Hercegovini najtraženija zanimanja za upravljanje i rad na CNC-mašinama (u autoindustriji, preradi hrane, preradi kamena, izradi namještaja, drvnoj industriji, itd.)

CNC-operater idealno je zanimanje za učenike koji vole puno vremena provoditi za računarom, interesuju ih razne kombinacije koje mogu sačiniti pomoću njega pa oni svoju zabavu i hobi mogu pretvoriti u zanimanje.

Obrazovanjem za ovo zanimanje razvijate razne vještine i stičete znanja koja se mogu upotrijebiti širom Evrope.

Cilj ovog zanimanja jeste motivisati učenike da nauče upravljati alatnim mašinama, zatim, razviti interes i sposobnost učenika za čitanje tehničko-tehnološke dokumentacije, upoznati strukturu i funkcije NC-koda i postići kompetencije za upravljanje CNC-mašinama i izradu predmeta prema tehničko-tehnološkoj dokumentaciji, crtanje jednostavnijih crteža i skica, odabir alata za rezanje, odabir i korištenje mjernih alata i uređaja, vladanje osnovama računarske tehnike i informatike.

CNC-opareter stiče znanja, vještine i kompetencije za samostalno obavljanje  poslova i radnih zadataka rukovanja klasičnim i CNC-strojevima. Samostalno izrađuje jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitava kako bi prema njima mogao izrađivati predmete. Radi na upravljačkim računarima na numerički upravljanim mašinama, podešava ih, održava i popravlja.

U našoj školi pri obrazovanju CNC-operatera primjenjuje se dualno obrazovanje. Učenici u drugom i trećem razredu obavljaju praksu u preduzećima koja raspolažu CNC-mašinama i direktno učestvuju u izradi predmeta te se osposobljavaju za samostalan rad. Na taj način, tokom školovanja, a svojim radom, mogu sebi obezbijediti, osim znanja i vještina, i džeparac.

Stručne kompetencije koje se postižu obrazovanjem CNC-operatera:

• Upoznavanje osnovnih vrsta CNC-mašina te njihovih principa rada
  • Vladanje postojećim i praćenje novih tehnologija obrade na numerički upravljanim mašinama
  • Čitanje i primjenjivanje programa za izradu predmeta (izradaka) na CNC-mašinama
  • Korištenje mjernih uređaja i alata
  • Samostalno upravljanje CNC-mašinom, efikasno rješavanje problema pri obradi
  • Savladavanje kodova za programiranje CNC-mašine
  • Crtanje jednostavnijih crteža i skica uz korištenje računara
  • Mogućnost samostalnog odabira reznih alata i učenje o reznim alatima koji se koriste na CNC-strojevima (geometrija, označavanje, stezanje na mašini, koordinatni sistemi i slično)
  • Uočavanje izvora opasnosti i čuvanje zdravlja i okoliša

Učenici koji se pronalaze u ovom zanimanju, u našoj školi, tokom trogodišnjeg obrazovanja, osposobit će se za samostalno pravljenje tehnoloških postupaka, određivanje alata i režima obrade i samostalno upravljanje alatnim mašinama.