Obrađivač materijala CNC mašinama

Zašto odabrati ovaj smjer?

OBRAĐIVAČ MATERIJALA NA CNC MAŠINAMA

U današnje vrijeme, razvojem modernih tehnologija u proizvodnji, sve je veća potražnja za zanatlijama koji znaju isprogramirati i upravljati CNC-mašinama. Danas su u Bosni i Hercegovini najtraženija zanimanja za upravljanje i rad na CNC-mašinama (u autoindustriji, preradi hrane, preradi kamena, izradi namještaja, drvnoj industriji, itd.)

image (10)

Zašto odabrati ovaj smjer?

OPERATER NA CNC ALATNIM MAŠINAMA ZA OBRADU SKIDANJEM STRUGOTINE

image (10)

OBRAĐIVAČ MATERIJALA NA CNC MAŠINAMA, idealno je zanimanje za učenike koji vole puno vremena provoditi za računarom, interesuju ih razne kombinacije koje mogu sačiniti pomoću njega pa oni svoju zabavu i hobi mogu pretvoriti u zanimanje.

Obrazovanjem za ovo zanimanje razvijate razne vještine i stičete znanja koja se mogu upotrijebiti širom Evrope.

Cilj ovog zanimanja jeste motivisati učenike da nauče upravljati alatnim mašinama, zatim, razviti interes i sposobnost učenika za čitanje tehničko-tehnološke dokumentacije, upoznati strukturu i funkcije NC-koda i postići kompetencije za upravljanje CNC-mašinama i izradu predmeta prema tehničko-tehnološkoj dokumentaciji, crtanje jednostavnijih crteža i skica, odabir alata za rezanje, odabir i korištenje mjernih alata i uređaja, vladanje osnovama računarske tehnike i informatike.

OBRAĐIVAČ MATERIJALA NA CNC MAŠINAMA stiče znanja, vještine i kompetencije za samostalno obavljanje  poslova i radnih zadataka rukovanja klasičnim i CNC-strojevima. Samostalno izrađuje jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitava kako bi prema njima mogao izrađivati predmete. Radi na upravljačkim računarima na numerički upravljanim mašinama, podešava ih, održava i popravlja.

U našoj školi pri obrazovanju OBRAĐIVAČA MATERIJALA NA CNC MAŠINAMA primjenjuje se dualno obrazovanje. Učenici u drugom i trećem razredu obavljaju praksu u preduzećima koja raspolažu CNC-mašinama i direktno učestvuju u izradi predmeta te se osposobljavaju za samostalan rad. Na taj način, tokom školovanja, a svojim radom, mogu sebi obezbijediti, osim znanja i vještina, i džeparac.

Stručne kompetencije koje se postižu obrazovanjem OBRAĐIVAČA MATERIJALA NA CNC MAŠINAMA:

Upoznavanje osnovnih vrsta CNC-mašina te njihovih principa rada

Vladanje postojećim i praćenje novih tehnologija obrade na numerički upravljanim mašinama

Čitanje i primjenjivanje programa za izradu predmeta (izradaka) na CNC-mašinama

Korištenje mjernih uređaja i alata

Samostalno upravljanje CNC-mašinom, efikasno rješavanje problema pri obradi

Savladavanje kodova za programiranje CNC-mašine

Crtanje jednostavnijih crteža i skica uz korištenje računara

Mogućnost samostalnog odabira reznih alata i učenje o reznim alatima koji se koriste na CNC-strojevima (geometrija, označavanje, stezanje na mašini, koordinatni sistemi i slično)

Uočavanje izvora opasnosti i čuvanje zdravlja i okoliša

Učenici koji se pronalaze u ovom zanimanju, u našoj školi, tokom trogodišnjeg obrazovanja, osposobit će se za samostalno pravljenje tehnoloških postupaka, određivanje alata i režima obrade i samostalno upravljanje alatnim mašinama.