Međunarodni dan maternjeg jezika

21. Februara 2020.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezik, 21.februara u Srednjoškolskom centru u Vogošći održana je tribina pod nazivom  “Historija upotrebe i naziva “bosanski jezik””.Predavač na tribini bila je  profesorica bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika i književnosti Senada Kasumagić, a tribini su prisustvovali učenici drugih i trećih razreda koji su aktivno učestvovali postavljanjem pitanja, ali i iznošenjem informacija u vezi sa navedenim datumom.

Treba  naglasiti da je tribina istakla značaj   Dana maternjeg jezika i važnost učenja , govorenja i razvijanja svijesti o maternjem jeziku kao jednoj od temeljnih odrednica identiteta svakog naroda i temelja njegove kulture.

“Jezik je karta jedne kulture.Ona pokazuje odakle njeni ljudi dolaze i kuda idu.” ( R.M.Brown)